Widzimy się w Panoramie!
Scena artystyczna Panoramy to już kultowa marka. Zapraszamy do zapoznania się z naszym aktualnym programem!

KILOFF W PANORAMIE

Zapraszamy na przegląd najciekawszych krótkometrażowych filmów polskiej sceny offowej z ostatnich kilku lat! Wydarzenie w ramach 9. Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF we współpracy z Festiwalem Filmowym Opolskie Lamy. Kuratorką przeglądu jest Dorota Nowak, dyrektor programowy festiwalu Opolskie Lamy.


 

12 czerwca | godz. 19:00 | blok I | czas projekcji: 93 minuty

  • „Portret z pamięci”, reż. Marcin Bortkiewicz, fab. 30 min, PL 2011

Marek mieszka razem z Matką i Babcią w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze otrzymuje kamerę video. Zaczyna więc filmować to, co jest najbliżej w zasięgu jego wzroku, postanawia zrobić dokument o swojej Babci. Z biegiem czasu wnuk zauważa, że Babcia zaczyna mylić daty i fakty, o których opowiada. Miesza zdarzenia i czasy. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym, niż to wcześniej zaplanował. A przede wszystkim zaczyna pojmować, że gdyby nie jego kamera, to nigdy nie dowiedziałby się czegoś o sobie, czego być może wcale nie chciałby wiedzieć…

  • „Kino Kujawy”, reż. Dawid Rycąbel, dok. 4 min, PL 2010

W miejscowości Raciborowice na Dolnym Ślasku znajduje się jedyne w Polsce kino wiejskie. Kino Kujawy – bo tak się nazywa, działa od ponad 60 lat dzięki uporowi i pasji Pana Stanisława Piechockiego. Film Dawida przekonuje nas o tym, że kina takie jak Kino Kujawy powinny nadal trwać i emitować filmy…

  • „Polska za 20 lat”, reż. Adrian Łapczyński, fab 3 min, PL 2011

Żart filmowy, ale za to niesamowicie przygotowany. Pokazuje wszystkim tym, którzy rozpoczynają swą przygodę z filmem, że wcale nie trzeba tworzyć niesamowicie długich dzieł na poważne tematy, które ciężko obrobić na tyle dobrze by zadowolić widza.

  • „Wesołych Świąt”, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab 30 min, PL 2011

Pewnego przedświątecznego dnia do małego domu kultury na prowincji puka Afroamerykanin Mak. Kierownik i instruktorzy placówki urządzają na jego cześć wielką ucztę, wręczając mu pieniądze i podarki. Jak się okazuje, nie jest to zwykła kurtuazja – dom kultury właśnie spodziewa się delegacji z Unii Europejskiej, która ma zdecydować o jego „być albo nie być”. Historia zaczyna się komplikować w momencie, kiedy okazuje się, iż do miasteczka przyjeżdża jeszcze trójka unijnych komisarzy. Satyra na stosunki polsko-unijne opowiadająca również o porozumieniu ponad uprzedzeniami.

  • „Opowieści z chłodni”, reż. Grzegorz Jaroszuk, fab 26 min, PL 2011

Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.


13 czerwca | godz. 19:00 | blok II | czas projekcji: 95 minut

  • „Próba mikrofonu”, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab. 15 min, PL 2006

Opowieść o granicy pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Dwudziestolatek Adam pracuje jako sprzedawca biletów w kasie PKP, lecz w marzeniach jest znanym i poważanym poetą. Na dodatek kocha się w Misi, dziewczynie która nic o tym nie wie…

  • „Pan od historii”, reż. Przemek Filipowicz, fab. 15 min, PL 2010

Tytułowym panem od historii jest nauczyciel w liceum, którego żona zostawia dla młodszego kochanka. Bohater osaczony przez świat kultu młodości, chcąc odzyskać poczucie odebranej męskości, postanawia wrócić do „gry”.

  • „MC człowiek z winylu”, reż. Bartosz Warwas, fab. 20 min, PL 2010

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tylko jednemu człowiekowi… Prawie że prawdziwa, choć mało znana historia życia człowieka, bez którego nie byłoby niczego: ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku.

  • „Szczęściarze”, reż. Tomasz Wolski, dok. 30 min, PL 2009

Zbiorowy portret petentów Urzędu Stanu Cywilnego. Młode pary rejestrują tu swój związek, rodzice nowonarodzone dzieci, wdowcy zgon małżonka, a jubilaci otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.

  • „Sztuka narzekania”, reż. Karolina Łuczak dok. 15 min, PL 2011

Brazylijczyk Gregory zafascynowany Polską kulturą chce zgłębić tajniki kultury polskiego narzekania. Pomagają mu w tym zwykli ludzie spotykani na ulicy, w sklepie, szkole językowej… Zobaczcie jacy jesteśmy i czy rzeczywiście nasza codzienność da się podsumować słowami „kiepsko, kiepsko”.

 

kiloffFBcoverND